Het verenigingsleven in Zweden

Na het behalen van mijn bachelordiploma’s in Scandinavië studies en Muziekwetenschap, ben ik in Örebro terecht gekomen voor een master Muziekwetenschap. Hier ben ik het verenigings-leven ingedoken…

Beeld: Örebro Studentkår

Aangezien ik de enige student ben in het tweede jaar van de master, leek het me een goed idee om mijn sociale leven op gang te houden door bij een kårsektion te gaan. Een kårsektion is een soort studievereniging die aangesloten is bij de universiteit, vergelijkbaar met Nordom. In verschillende studentensteden zien deze verenigingen er net iets anders uit; in Uppsala en Lund zijn er bijvoorbeeld nationer. Nexus, de kårsektion voor internationale studenten in Örebro, was op zoek naar nieuwe bestuursleden en na mijn jaar als algemeen bestuurslid bij Nordom, was het geen moeilijke keuze om te solliciteren naar een bestuursfunctie.

Enkele tradities in het Zweedse verenigingsleven waar ik enorm van ben gaan houden: de overall, de sittning en fika-fika-fika. Laat ik beginnen met dat laatste. Zoals de meeste van jullie weten is de fika-cultuur niet weg te denken uit Zweden. Maar dat het zó belangrijk is, daar bereidt niemand bij Scandinavië studies je op voor. Ik mag mezelf dan nu ook fika-verantwoordelijk noemen binnen het bestuur. Als er niet genoeg chokoflarn, hallongrottor of chokladbollar (verschillende Zweedse koekjes) meer zijn voor onze leden, dan word ik raar aangekeken.

Een andere traditie is de sittning: een diner waar iedereen óf chique óf naar thema gekleed gaat. Tijdens de avond zijn er toastmasters die de boel presenteren en zorgen dat alles soepel verloopt. Tussen de gangen door is er entertainment en ook zijn er regels waar iedereen zich aan moet houden. De belangrijkste regel: “Als de toastmasters praten, is men stil!” Dat is een zin die meermaals herhaald wordt en waarbij iedereen ‘stil’ meeschreeuwt. Daarnaast kun je liederen inzetten door ‘tempo!’ te roepen. De liederen staan in een liedboek en zijn vaak

traditionele studentenliederen, maar er worden ook regelmatig nieuwe teksten bedacht op bekende nummers. Elke kårsektion heeft zijn eigen regels en het verschilt per universiteit hoe formeel het eraan toe gaat. Bovenal staat plezier natuurlijk voorop!

Als laatste: de overall. De overall wordt door studenten gedragen op verschillende evenementen. Elke kårsektion heeft overalls in hun eigen kleur – alle Nexusstudenten hebben bijvoorbeeld een blauwe overall hier in Örebro. Op je rechterbeen spel je je naam en op je linkerbeen naai je alle patches die je hebt verzameld. Het idee is om je overall op deze manier te personaliseren, zodat het een herinnering wordt aan je studententijd. Er worden regelmatig activiteiten georganiseerd rondom de overall. Zo moet de overall eerst ingewijd worden. Na deze inauguratie draag je de overall door deze om je middel te knopen, wat aangeeft dat je nog student bent. Ook wordt er elk semester minstens één syjunta georganiseerd – een activiteit waarbij iedereen zijn nieuwste patches op hun overall naait.

Als je van je tijd bij Nordom hebt genoten, dan kan ik het zeer aanraden om bij een kårsektion/nation te gaan tijdens je buitenlandverblijf, zowel in de rol van lid als in de rol van bestuurslid! Het is een erg leuke manier om nieuwe mensen te leren kennen en een Zweedse traditie te ervaren.

Door: Eliza Baartman

Geschreven door